Czy bywa tak, że wątpisz?

Czy czasem bywa tak, że dopadają Cię wątpliwości typu „czy dam radę?”, „czy nadaję się do tego”? Znasz też na pewno ludzi, którzy nie wątpią w siebie z byle powodu. Jak uważa wybitny kanadyjski psycholog Albert Bandura „Nie możesz sprawić, by ptaki lęku i troski przestały latać nad twoją głową. Możesz jednak nie pozwolić na to, by budowały sobie na twojej głowie gniazda”.

Wątpliwości, co do siebie pojawiają się, kiedy nie jesteśmy w stanie zapanować nad negatywnymi myślami. Możesz mieć wtedy problemy ze skupieniem się na zadaniu, które wykonujesz. Jednak, jak stwierdziło dwóch naukowców, Churchill i McMurray, źródłem stresu nie są jednak same natrętne myśli ani nawet ich częstotliwość. Problemem może być niezdolność do wyłączenia ich.

To właśnie osoby, które wierzą w siebie lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu i lepiej organizują swoje myśli. Zdaniem wielu wybitnych badaczy ludzkiego umysłu, da się zapanować nad negatywnymi myślami dzięki różnym procesom samoregulacji.

Jeśli nauczysz się wypierania niechcianych myśli, będzie to oznaczało, że twoja wola zacznie sprawować kontrolę nad myśleniem. Czy nie brzmi to zachęcająco? Dzięki uprzejmości portalu e-powerlifting.com postaram się przedstawić ten ciekawy problemem.

Badania Psychologów wykazują, że rzeczywiście można kontrolować myślenie, ale Ty możesz to robić jedynie w pewnych granicach. Możesz wyprzeć niechciane myśli, ale zapewne po jakimś czasie wrócą ze zwiększoną siłą. Istnieją, więc granice działania naszej woli, podobnie jak istnieją granice naszej energii mentalnej. Jeśli siłą woli kierujemy jakimś naszym działaniem, to w jakimś innym naszym działaniu siła woli słabnie.

Więc jak zdobyć kontrolę nad negatywnymi myślami?

Dwóch naukowców Ellis i Grieger opisali trzy metody, które pomogą zdobyć kontrolę nad negatywnymi myślami: monitorowanie mowy wewnętrznej, restrukturyzację poznawczą oraz zastępowanie jednych myśli innymi. Jest jeszcze czwarta metoda, czyli dystansowanie się.

Monitorowanie mowy wewnętrznej. Nie wiem, czy Ty też tak masz, ale wielu ludzi mi mówiło, że kiedy rozmawiają sami ze sobą, zastanawiają się czy to, aby jest normalne? Otóż, chciałbym cię uspokoić i uświadomić, że ludzie, którzy próbują wykonać określone zadanie, często rozmawiają ze sobą. Niektórzy podczas treningu widząc sztangę mówią sobie: „to jest dla mnie za dużo”, „nigdy tego nie podniosę”, albo inni: „wiem, że tym razem zwyciężę”. Źródłem tej mowy jest ocena własnych możliwości w stosunku do stopnia trudności zadania. Jeśli pokonujesz kolejne etapy w treningu i po drodze do mety kolejnego etapu napotykasz na dziury w asfalcie, to rozmowy ze sobą ulegają gwałtownym przemianom. Bywa, że na początku mówimy sobie: „wszystko będzie dobrze, osiągnę cel”. Później, kiedy dziur w asfalcie przybywa i droga już nie jest taka prosta, pojawiają się wątpliwości. Wtedy często mówisz „to jest trudniejsze niż myślałem, mogę nie dać rady”. Pod sam koniec zaś bywa, że mówimy, „jeśli przejdę jeszcze ten ostatni kawałek, to osiągnę swój cel”.

Możesz znać to z własnego doświadczenia, że kiedy w twojej mowie wewnętrznej przeważają stwierdzenia negatywne, motywacja słabnie. Przejściowy spadek poczucia własnej skuteczności, odzwierciedla się w negatywnej mowie wewnętrznej. Możesz wtedy zrezygnować, ponieważ rozdźwięk pomiędzy tym jak oceniasz (subiektywnie) swoje możliwości a celem, który został wyznaczony nie jest już optymalny.

W tym miejscu możesz się zastanawiać, czy jest taka możliwość, aby tak kontrolować mowę wewnętrzną, żeby zapobiec znacznemu osłabieniu motywacji? Odpowiem wprost TAK MOŻESZ, albo jak mówił pewien amerykański prezydent „YES, YOU CAN!” Przede wszystkim musisz opanować sztukę monitorowania jej. Skoncentruj się na tym jak przebiega Twój dialog z samym sobą. Jeśli będziesz wątpił we własne możliwości, to zauważ to i zapamiętaj, że taki fakt wystąpił. W drugim kroku zmieniaj ją tak, aby była bardziej spójna z działaniem, które przybliża cię do osiągnięcia Twojego celu. Twój dialog wewnętrzny musi mieć charakter pozytywny. Wewnątrz siebie musisz słyszeć; „wiem, że potrafię”, „wiem, że stać mnie na to”, „osiągnę sukces”, „już nie raz byłem/byłam w opałach i zwyciężyłem!”

Kiedy już nauczysz się monitorować myśli i te negatywne zastępować pozytywnymi możesz zająć się restrukturyzacją poznawczą, czyli zmianą nastawienia poznawczego. Zachęcam cię do zbierania i weryfikowania argumentów za lub przeciw własnym myślom i do spojrzenia w nowy sposób na konkretne zdarzenia.

Jeśli wątpliwości dopadają cię, kiedy się do czegoś zmuszasz, to zauważ ten ważny sygnał. Nasz organizm, przez tysiące lat był przystosowany do tego, aby robić minimum do przeżycia. Nikt w jaskini nie myślał o tym, aby ładnie spompować klatkę, czy bicepsa. Ten sygnał możesz traktować, jako istotną informację, że zmuszasz siebie do wejścia na wyższy poziom. Kiedy profesjonalni kulturyści chcą przezwyciężyć zastój, muszą sobie powiedzieć, że „bez pracy nie będzie efektów”. Zauważ jak wiele naszych ograniczeń ma źródło w naszej głowie. Kiedyś ludzie byli przekonani, że przebiegnięcie jednej mili w czasie poniżej czterech minut jest niemożliwe. Kiedy angielski lekkoatleta (z zawodu neurolog) Roger Bannister 6 maja 1954 roku przebiegł ten dystans w 3: 59,4, w krótkim czasie w jego ślady poszło wielu innych zawodników. Jest oczywiste, że ograniczeniem nie były możliwości organizmu, lecz własne myśli.

Każdy, kto zajmował się sportem przyzna, że jednym z powodów, dla których rywalizowanie z innymi ludźmi pomaga nam wejść na wyższy poziom, jest to, że w pewnym momencie przestajemy zauważać ból i zmęczenie. Wiele badań wskazuje na to, że kiedy myślimy o czymś dla nas przyjemnym to nasz organizm reaguje korzystnie. Trzeba tylko pamiętać, aby kontrolować myśli i nie dopuszczać do spadku motywacji.

Jeśli dopadnie cię myśl, która kopie doły w twojej drodze do celu, nie złość się, dystansuj się od negatywnych myśli. Powiedz sobie „aha mam cię, nie opanujesz mnie i tak zwyciężę!” Aby prowadzić skuteczną samoregulację, musisz zaakceptować, że takie myśli istnieją, ale nie trzeba im ulegać.

Jeśli przyjdzie ci do głowy jakiś interesujący temat z dziedziny Psychologii, napisz do admina e-powelifting.com. W miarę możliwości postaram się zająć tym zagadnieniem.

Specjalnie dla e-powerlifting.com

B+

Otagowano , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz