Doktor w sportach siłowych

Do tego, że Polscy Zawodnicy startując na arenach sportowych całego globu dają nam powody do dumy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Od niedawna mamy jednak kolejny powód do zadowolenia. Tym razem, wielokrotny reprezentant Naszego Kraju i aktualny Mistrz Europy federacji WPC (World Powerlifting Congress) Michał Wilk zachwycił swoich kibiców na polu naukowym. Jak można przeczytać na stronie www.polandpowerlifting.pl

„w dniu 5 września odbyła się otwarta publiczna rozprawa doktorska Michała Wilka. Twórca WILK SPORT TEAM przedstawiał pracę pod tytułem „Endokrynne reakcje czołowych trójboistów na wysiłek siłowy o różnej wielkości obciążenia”.
Podstawowym celem pracy badawczej Michała było określenie wpływu ćwiczeń siłowych o różnej wielkości obciążenia (submaksymalnej intensywności i zmiennej objętości) na powysiłkowe stężenie wybranych hormonów anabolicznych i katabolicznych, insulinopodobnego czynnika wzrostu w surowicy krwi wśród zawodników trójboju siłowego. Badania miały także na celu określenie wpływu środków ergogennych w postaci odżywki węglowodanowo-białkowej, stosowanej bezpośrednio po wysiłku oraz odżywki białkowej stosowanej przed snem na spoczynkowe oraz powysiłkowe stężenie wybranych hormonów anabolicznych i katabolicznych w surowicy krwi. Ponadto określa wpływ wysiłków o charakterze siłowym na powysiłkowe stężenie mleczanu we krwi (LA) oraz na aktywności enzymu komórkowego, kinazy kreatynowej (CK), jako markera uszkodzeń błon komórkowych. Warto dodać, że w badaniach udział brali zawodnicy trójboju siłowego”.

Teraz trzymamy kciuki nie tylko za wynik sportowy Michała, ale również za dalszy rozwój naukowy.

 

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz