Siła zaczyna się od gramów – Aminokwasy


Siła zaczyna się od gramów!

Zaczynamy od popularnej grupy suplementów zawierających rozgałęzione aminokwasy, czyli BCAA i glutaminę w proszku.

Obie substancje są aminokwasami i popularnymi antykatabolikami, niezbędnymi w treningu siłowym. Ich opisy łatwo znaleźć na każdym szanującym się forum i w sklepie internetowym, tak więc nie będę się o tym rozpisywał. Tak jak we wszystkim o skuteczności działania decyduje ilość i jakość przyjmowanego preparatu.
Ilości są zależne od wagi ciała, ale jak nie trudno się domyślić dawki typu 3 gramy nawet jak będą najwyższej jakości nie zrobią szalonych efektów. Jeżeli chodzi o jakość, ciężko nam coś stwierdzić dokładnie i podważać opinie producentów, którzy zapewniają o super wartości produkowanego przez siebie suplementu. Dla nas byłoby zbyt kosztowne bieganie do analizy z każdym nabytym produktem, tak więc jest potrzebna odrobiny zaufania w stosunku do wszystkich, bądź też wybranych firm, ze względu na ich renomę i inne czynniki.
Pozostaje nam po ujednoliceniu dawek porównać faktyczną zawartość BCAA i glutaminy, zawierzając w zbliżoną jakość, a co się z tym wiąże przyswajalność produktów.

Dane z opisów producentów dla 10 gramów poszczególnych produktów.

Trec-BCAA G-force: BCAA 5 gr. – 2 gr. glutaminy

Olimp BCAA Xplode: BCAA 6 gr. – 1 gr. glutamina

VitaFit Pure BCAA: BCAA 7 gr. – 1 gr glutaminy

FA Xtreme Anticatabolix: BCAA 5gr. – 5gr. glutaminy

ActivLab BCAA Xtra: BCAA 5gr.  – 3,5gr. glutamina

(kliknij aby sprawdzić inne aminokwasy)

Jak można zauważyć w 10 gramach możemy znaleźć od 7 do 10 gramów interesujących nas substancji. Czym jest reszta? To dodatki smakowe, więc dla każdego coś dobrego. Wiem z własnego otoczenia, że są ludzie, którzy nie przełkną charakterystycznie gorzkiej substancji. Dla nich mamy te produkty z mniejszą zawartością aminokwasów, ale z dodatkiem substancji smakowej. A dla tych pragnących mieć odpowiednie stężenie – na pewno gorzkie, ale w przeliczeniu na faktyczne zawartości tańsze produkty.

Dla Strefy MOCY
Cezar

Dodaj komentarz