Dlaczego jest to inny wymiar wyciskania?

Monster to specjalny elastyczny rękaw, zakładany na ramiona w treningu wyciskania leżąc. Jego użycie niesie za sobą szereg korzyści, które pozwolą ci przenieść swoje wyniki na wyższy poziom.

Największym atutem monstera jest możliwość wyciśnięcia dzięki niemu większego ciężaru.

W zależności od wersji na którą się zdecydujesz, rękaw może pomóc ci dołożyć na sztangę od 10 do nawet kilkudziesięciu procent.

Wykorzystanie sprzętu pozwalającego ciężar supramaksymalny, czyli większy niż rekordowe podejście danego zawodnika, niesie za sobą szereg korzyści.

Pierwszą z nich jest przyzwyczajenie do dużych obciążeń. Wielu zawodników przy maksymalnych podejściach zmaga się z takimi problemami jak trzęsące się ręce, pogorszenie techniki, stres i brak kontroli ciężaru.

Strategiczne użycie monstera w treningu powoduje korzystne adaptacje układu nerwowego, dzięki którym ciężar podnoszony bez sprzętu wydaje się o wiele lżejszy i jesteśmy w stanie go lepiej kontrolować.

Drugą zaletą monstera jest przeciążenie górnej połowy ruchu. Jeśli zawsze przy rekordowych podejściach zatrzymujesz się w połowie lub pod koniec ruchu a twoje tricepsy nie wytrzymują, to rozwiązanie dla ciebie. Monster może zastąpić wiele ćwiczeń wymagających pomocy partnera lub dodatkowego sprzętu, takich jak:

  • dociskanie do deski
  • wyciskanie z gumami
  • wyciskanie z łańcuchami

Wszystkie wspomniane metody koncentrują się na dodaniu dodatkowego obciążenia do górnej połowy ruchu, jednak często ich wykonanie na wielu siłowniach jest utrudnione.

Trzecią bardzo istotną zaletą monstera jest odciążenie dolnej części ruchu, w której rękaw wykonuje za nas największą pracę. To właśnie w tym miejscu nasze stawy ramienne i rotatory są najbardziej narażone na kontuzję.

Używanie monstera może zatem stanowić lżejszą dla stawów jednostkę treningową. W przypadku problemów z barkami, uniemożliwiających ci bezbolesne wyciskanie sztangi lub nawet robienie pompek, często okazuje się, że w przypadku lekkiej pomocy rękawa na dole ruchu ból nie daje o sobie znać.

Ponadto rękaw ściągający nasze ramiona do rotacji wewnętrznej wymusza na nas przeciwstawienie się temu ruchowi, co za tym idzie lepsze spięcie rotatorów i łopatek, co ma wpływ zarówno na zmniejszenie bólu jak i zapewnienie bezpieczeństwa.

Na zakończenie, pompki z monsterem mogą być ciekawym sposobem na nauczenie się tego ćwiczenia u osób początkujących, zwłaszcza kobiet, które nie mają wystarczająco siły aby bez pomocy wykonać poprawną pompkę.

Jak dobrać rodzaj monstera pod siebie?

Większość osób trenujących rekreacyjnie powinna sięgnąć po czerwonego monstera, wersję charakteryzującą się najmniejszym wspomaganiem. Ten rękaw może pomóc ci założyć na sztangę obciążenia większe o średnio 10-15 procent.

Osoby wyciskające solidne ciężary, takie jak półtorej czy dwukrotność masy ciała oraz osoby zainteresowane przyszłym treningiem w koszulach do wyciskania, mogą zastanowić się nad użyciem cięższych monsterów – czarnego i niebieskiego, pozwalających dołożyć nawet do 30% ciężaru do sztangi.

Profesjonalni zawodnicy liczący na największą pomoc mogą wyposażyć się w pomarańczowego monstera extreme, który najlepszym pomaga dodać nawet powyżej 100 kilogramów.

Podsumowując, monster jest świetnym narzędziem treningowym, zarówno do treningu RAW jak i w sprzęcie, który pozwoli ci przełamać stagnację, wzmocnić słabe strony i przenieść trening wyciskania na inny wymiar.

Własnego Monstera możesz dostać TUTAJ

Możliwość komentowania została wyłączona.