Moc w treningu

Wielu zawodników trójboju siłowego i wyciskania używa elastycznych taśm w swoim treningu. Taśmy mogą zwiększać moc, szybkość przyrostu siły i prędkości. Jak ważna jest szybkość wykonywanego boju wie każdy, kto kiedykolwiek zajmował się profesjonalnie treningiem siłowym.

Badacze amerykańscy potwierdzili w badaniach, że zastosowanie taśm przy wykonywaniu przysiadów przekłada się na przyrost siły. Podczas badania przymocowano taśmy do drążka i wykonywano przysiady stojąc na platformie pomiarowej. Gdy porównano wyniki z normalnym wykonywaniem przysiadów w standardowej formie, udowodniono, że dołączenie taśm elastycznych zwiększyło szybkość przyrostu siły.

Z kolei naukowcy ze Wschodnich Niemiec, którzy mieli wiele sukcesów w opracowywaniu nowoczesnych metod treningu, opracowali trening, który obejmował intensywny trening siłowy, po którym następowały ćwiczenia plyometryczne (np. przysiad z wyskokiem). Wyniki pokazały, że ta metoda treningu była wyjątkowo skuteczna dla wzmocnienia siły i aktywacji nerwowo-mięśniowej u sportowców z DDR.

Jeśli ktoś zastanawia się w tym miejscu jak wykorzystać tą wiedzę, zwłaszcza w dobie kostiumów i koszulek specjalistycznych, gdzie prędkość wykonywanego boju (moc) ma kolosalne znaczenie, powinien zgłębić ten temat.

Dodaj komentarz