Trening BUŁGARSKI

Trening BUŁGARSKI

Bułgarscy ciężarowcy od wielu lat narzucają tempo rozwoju wyników w podnoszeniu ciężarów, zdobywając tytuły mistrzów i rekordzistów świata zarówno w konkurencji juniorów jak i seniorów.
Pomimo iż w ostatnich latach sukcesy te straciły nieco na wartości w świetle afer dopingowych (m.in. dyskwalifikacje zawodników bułgarskich na igrzyskach olimpijskich w Seulu), to są one przede wszystkim efektem bardzo dużej pracy treningowej.
Bułgarski system szkolenia znany jest w Polsce od wielu lat z licznych doniesień i kontaktów sportowych. Polega on na tym, ze formowanie reprezentacji bułgarskich ciężarowców zaczyna się od specjalnych szkól sportowych dla chłopców w wieku od 11 do 14 lat. W szkołach tych przeprowadza się selekcję. Najzdolniejszych młodych zawodników przesyła się do średnich szkół z internatem. Mają tam oni dobre warunki bytowe i zwiększony program treningowy. Potem chłopcy idą do wojskowej lub centralnej szkoły sportowej, gdzie prowadzone są treningi na mistrzowskim poziomie.
Znana też jest na ogół metodyka treningu bułgarskich ciężarowców prezentowana często na międzynarodowych konferencjach trenerskich, głównie przez twórcę sukcesów odnoszonych przez Bułgarów – Abadżijewa.

Poniżej przedstawiony jest schemat przebiegu treningu. Opiera się on głównie na pojęciu ciężaru maksymalnego, jakim jesteśmy w stanie ćwiczyć, bez względu na grupę mięśniową, którą trenujemy.

% Ciężaru Maksymalnego / ilość powtórzeń / ilość serii

60% / 6 / 2
70% / 5 / 2
80% / 4 / 4
90% / 3-2 / 2
CM / 1 / 1
80% / 4-3 / 1
90% / 3-2 / 1
CM / 1 / 1
80% / 4-3 /1
90% / 3-2 / 1
CM / 1/ 1
90% / 3-2 /1

Trening nie jest łatwy, i nie jest polecany początkującym siłaczom.
Zaawansowani zawodnicy powinni korzystać z pomocy innych i nie wykonywać go samemu.

 

Zobacz TERAZ nowoczesny trening z MONSTER POWER

Dodaj komentarz